Založ si blog

Egon Bondy vs. konšpirátori, úvahy o nutnosti globálnej genocídy.

Kedysi, v dávnejších dobách internetu, som sa dostal k zopár konšpiračným teóriám, ktoré som vtedy – naivne – pokladal za serióznu žurnalistiku. Hovorili napr. o tom ako úzka skupina finančníkov (oligarchov) ovláda svet, alebo sa o to v dobrej viere pokúša, prostredníctvom „bábkových vlád“ a tzv. globalizácie. Teda, že ide o nejaké privilegované plus-mínus jedno percento, ktoré v rukách drží väčšinu svetového kapitálu (vrátane kľúčových médií) a má teda aj (prostredníctvom rozširovania liberálneho kapitalizmu ako jedinej správnej idey) priamu zodpovednosť za narastajúcu chudobu vo svete. Premisou týchto teórií bolo, že ak sa logicky najviac ľudí rodí v najchudobnejších regiónoch, a teda ich počet bude kriticky narastať, problém sa bude natoľko vyostrovať, že privilegované percento sa rozhodne nejakým spôsobom zredukovať počet obyvateľov planéty. Možno radikálne, možno menej, možno dlhodobo, možno čoskoro. Takéto teórie sú celkom lákavé tým, že nezainteresovanému smrteľníkovi akože ponúkajú pohľad do zákulisia svetovej moci. Rozumnejší človek si však rýchlo zráta dve a dve a podobnú vec zavrhne ako donebavolajúci nezmysel. Podobne ako ja pred rokmi.

Pár dní dozadu som sa však zhodou náhod dostal k autorovi menom Egon Bondy (mal akési výročie úmrtia). Bol to veľmi významný a uznávaný česko-slovenský filozof a básnik a už za života bol legendou.  Rozsahom svojho záberu zrejme nemá v našich končinách konkurenciu, keďže sám spracoval dejiny napr. indickej, čínskej, antickej, islamskej, židovskej, stredovekej aj novovekej európskej filozofie a špecializoval sa aj na ontológiu, teda náuku o bytí.  Tento človek napísal v roku 2005 knihu s názvom  „O globalizácií. Niektoré jeho názory ako ľavicová (u marxistu logická) kritika liberálneho kapitalizmu ako fenoménu, ktorý napomáha prehlbovaniu sociálnej nerovnosti a nárastu kritickej chudoby, či poznámky k ekologickým hrozbám, by neboli nijak prekvapivé. Prekvapivé je v koľkých veciach sa jeho názory priam prekrývajú s tými, ktoré my po sekunde nazveme konšpiračnými.

V prvom rade je to otvorene vyslovený názor o jednom percente elít a bábkových vládach (na druhej strane, treba uznať, že moc oligarchov nad politikmi je jav, ktorý sa aj u nás dostáva stále viac na povrch, takže ani tento moment by už nemusel vyvolávať v súčasnosti veľké vzrušenie).  Myšlienka o tom, že obrovská časť populácie sa kvôli automatizácií a robotizácií priemyslu stane v priebehu pár desaťročí neuplatniteľná a teda „zbytočná“ môže znieť kruto, ale v podstate ju tiež nemožno diskvalifikovať ako nezmyslel (koniec koncov dnes, 12 rokov po vydaní Bondyho knihy, navrhuje Bill Gates zdaniť robotov).

Keď však v tejto knihe ďalej čítame, že v kontexte preľudnenia, ekologickej krízy a neuplatniteľnosti na trhu práce pre polovicu populácie (z ktorej plynie aj ich neuplatniteľnosť v svetovom ekonomickom cykle) sa pre globálne elity stane jediným perspektívnym riešením odstránenie týchto zbytočných ľudí, resp. globálna genocída, tak iste spozornieme. Bondy píše, že by bolo pre elity ideálne odstrániť v priebehu storočia 50 – 70 % obyvateľov planéty.  Aj to, že prostriedky môžu byť rôzne, napr. že v Pentagone (a nie v tom bratislavskom) majú vírusy, ktoré dokážu rozlišovať a zabíjať ľudí podľa etník, a že americké delegátky na medzinárodných kongresoch otvorene povedali veci ako: „posielanie liekov do Afriky je ekonomický zločin“ (čím samozrejme myslia, že podpora prežitia neproduktívnych je šialenstvo), alebo, že „AIDS ich sklamal, lebo sa šíri príliš pomaly“. To sú výroky reálne počuté na významných konferenciách, a myšlienky o nevyhnutnosti globálnej genocídy nie sú myšlienkami treťotriedneho konšpirátora so skončenou strednou odbornou a vymysleným nickom, ale človeka, ktorý prednášal filozofiu na Komenského aj Karlovej univerzite a dielom obsiahol celé dejiny myslenia a bytia našej civilizácie. Názory toho prvého by azda bolo správne vysmiať a zmiesť zo stola, je však správne vysmiať či ignorovať aj toho druhého? Neviem.

Strach zo slobody

24.09.2018

Takýto názov nesie knižka Ericha Fromma, ku ktorej som sa nedávno náhodou dostal. Písal ju vcelku dávno, ale mám dojem, že jej téma je dnes viac ako aktuálna. Občas som rozmýšľal prečo viac »

benzín, tankovanie, nafta, auto

Útoky dronov znížili ťažbu ropy v Saudskej Arábii o polovicu

15.09.2019 07:23

Sobotňajšie útoky na dve ropné zariadenia spoločnosti Saudi Aramco na východe Saudskej Arábie znížili produkciu ropy o 5,7 miliónov barelov denne.

Robert Fico

Má Fico rafinovaný plán, ako zostaviť aj ďalšiu vládu?

15.09.2019 06:00

Kto bude vládnuť po voľbách, ktoré budú koncom februára 2020? Čo znamenajú Ficove slová, že ak "použije rozum", bude vládnuť ďalej?

košice obchvat

Obchvat Košíc je takmer pred odovzdaním. Pozrite si najnovšie zábery

15.09.2019 06:00

Stavba D1 Budimír - Bidovce je jeden z mála úsekov, ktorý by mal byť odovzdaný v plánovanom termíne.

Čína, oslavy nového roka, čínsky lunárny nový rok, draky, masky, lampióny

Analytik: Čína vyhrá obchodnú vojnu, zbaví sa závislosti od technológií USA

14.09.2019 20:50

Čína už nikdy nebude dôverovať Spojeným štátom a v priebehu siedmich rokov dosiahne technologickú nezávislosť, predpokladá analytik.

henofackovec

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2
Celková čítanosť: 2342x
Priemerná čítanosť článkov: 1171x

Autor blogu

Kategórie