Založ si blog

Egon Bondy vs. konšpirátori, úvahy o nutnosti globálnej genocídy.

Kedysi, v dávnejších dobách internetu, som sa dostal k zopár konšpiračným teóriám, ktoré som vtedy – naivne – pokladal za serióznu žurnalistiku. Hovorili napr. o tom ako úzka skupina finančníkov (oligarchov) ovláda svet, alebo sa o to v dobrej viere pokúša, prostredníctvom „bábkových vlád“ a tzv. globalizácie. Teda, že ide o nejaké privilegované plus-mínus jedno percento, ktoré v rukách drží väčšinu svetového kapitálu (vrátane kľúčových médií) a má teda aj (prostredníctvom rozširovania liberálneho kapitalizmu ako jedinej správnej idey) priamu zodpovednosť za narastajúcu chudobu vo svete. Premisou týchto teórií bolo, že ak sa logicky najviac ľudí rodí v najchudobnejších regiónoch, a teda ich počet bude kriticky narastať, problém sa bude natoľko vyostrovať, že privilegované percento sa rozhodne nejakým spôsobom zredukovať počet obyvateľov planéty. Možno radikálne, možno menej, možno dlhodobo, možno čoskoro. Takéto teórie sú celkom lákavé tým, že nezainteresovanému smrteľníkovi akože ponúkajú pohľad do zákulisia svetovej moci. Rozumnejší človek si však rýchlo zráta dve a dve a podobnú vec zavrhne ako donebavolajúci nezmysel. Podobne ako ja pred rokmi.

Pár dní dozadu som sa však zhodou náhod dostal k autorovi menom Egon Bondy (mal akési výročie úmrtia). Bol to veľmi významný a uznávaný česko-slovenský filozof a básnik a už za života bol legendou.  Rozsahom svojho záberu zrejme nemá v našich končinách konkurenciu, keďže sám spracoval dejiny napr. indickej, čínskej, antickej, islamskej, židovskej, stredovekej aj novovekej európskej filozofie a špecializoval sa aj na ontológiu, teda náuku o bytí.  Tento človek napísal v roku 2005 knihu s názvom  „O globalizácií. Niektoré jeho názory ako ľavicová (u marxistu logická) kritika liberálneho kapitalizmu ako fenoménu, ktorý napomáha prehlbovaniu sociálnej nerovnosti a nárastu kritickej chudoby, či poznámky k ekologickým hrozbám, by neboli nijak prekvapivé. Prekvapivé je v koľkých veciach sa jeho názory priam prekrývajú s tými, ktoré my po sekunde nazveme konšpiračnými.

V prvom rade je to otvorene vyslovený názor o jednom percente elít a bábkových vládach (na druhej strane, treba uznať, že moc oligarchov nad politikmi je jav, ktorý sa aj u nás dostáva stále viac na povrch, takže ani tento moment by už nemusel vyvolávať v súčasnosti veľké vzrušenie).  Myšlienka o tom, že obrovská časť populácie sa kvôli automatizácií a robotizácií priemyslu stane v priebehu pár desaťročí neuplatniteľná a teda „zbytočná“ môže znieť kruto, ale v podstate ju tiež nemožno diskvalifikovať ako nezmyslel (koniec koncov dnes, 12 rokov po vydaní Bondyho knihy, navrhuje Bill Gates zdaniť robotov).

Keď však v tejto knihe ďalej čítame, že v kontexte preľudnenia, ekologickej krízy a neuplatniteľnosti na trhu práce pre polovicu populácie (z ktorej plynie aj ich neuplatniteľnosť v svetovom ekonomickom cykle) sa pre globálne elity stane jediným perspektívnym riešením odstránenie týchto zbytočných ľudí, resp. globálna genocída, tak iste spozornieme. Bondy píše, že by bolo pre elity ideálne odstrániť v priebehu storočia 50 – 70 % obyvateľov planéty.  Aj to, že prostriedky môžu byť rôzne, napr. že v Pentagone (a nie v tom bratislavskom) majú vírusy, ktoré dokážu rozlišovať a zabíjať ľudí podľa etník, a že americké delegátky na medzinárodných kongresoch otvorene povedali veci ako: „posielanie liekov do Afriky je ekonomický zločin“ (čím samozrejme myslia, že podpora prežitia neproduktívnych je šialenstvo), alebo, že „AIDS ich sklamal, lebo sa šíri príliš pomaly“. To sú výroky reálne počuté na významných konferenciách, a myšlienky o nevyhnutnosti globálnej genocídy nie sú myšlienkami treťotriedneho konšpirátora so skončenou strednou odbornou a vymysleným nickom, ale človeka, ktorý prednášal filozofiu na Komenského aj Karlovej univerzite a dielom obsiahol celé dejiny myslenia a bytia našej civilizácie. Názory toho prvého by azda bolo správne vysmiať a zmiesť zo stola, je však správne vysmiať či ignorovať aj toho druhého? Neviem.

Strach zo slobody

24.09.2018

Takýto názov nesie knižka Ericha Fromma, ku ktorej som sa nedávno náhodou dostal. Písal ju vcelku dávno, ale mám dojem, že jej téma je dnes viac ako aktuálna. Občas som rozmýšľal prečo viac »

koronavírus, Čína

Čína naháňa vírus a zatvára mestá

24.01.2020 00:00

Čína vyhlásila vojnu novému koronavírusu, ktorý sa pred niekoľkými týždňami začal šíriť v meste Wu-chan. Vyžiadal si najmenej 17 obetí.

hodiny 100 sec, doomsday clock

Svet je 100 sekúnd od absolútnej skazy

24.01.2020 00:00

Symbolické hodiny posledného súdu (Doomsday Clock), spravované vedcami, sa o 20 sekúnd priblížili k polnoci. To je riziko absolútnej skazy.

paraglajdista, paraglajding, paragliding

Na Donovaloch sa zrútila litovská paraglajdistka

23.01.2020 23:41

V nemocnici skončila 27-ročná paraglajdistka litovskej národnosti, ktorá sa zrútila do lesného porastu pod Novou hoľou na Donovaloch.

László Sólymos

Odchod ministra je signálom na ozdravenie politickej kultúry

23.01.2020 23:00

Exminister László Sólymos (Most-Híd) sa podľa sociologičky zo SAV Moniky Čambalíkovej prejavil ako vyspelý európsky politik.

henofackovec

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2
Celková čítanosť: 2558x
Priemerná čítanosť článkov: 1279x

Autor blogu

Kategórie