Založ si blog

Egon Bondy vs. konšpirátori, úvahy o nutnosti globálnej genocídy.

Kedysi, v dávnejších dobách internetu, som sa dostal k zopár konšpiračným teóriám, ktoré som vtedy – naivne – pokladal za serióznu žurnalistiku. Hovorili napr. o tom ako úzka skupina finančníkov (oligarchov) ovláda svet, alebo sa o to v dobrej viere pokúša, prostredníctvom „bábkových vlád“ a tzv. globalizácie. Teda, že ide o nejaké privilegované plus-mínus jedno percento, ktoré v rukách drží väčšinu svetového kapitálu (vrátane kľúčových médií) a má teda aj (prostredníctvom rozširovania liberálneho kapitalizmu ako jedinej správnej idey) priamu zodpovednosť za narastajúcu chudobu vo svete. Premisou týchto teórií bolo, že ak sa logicky najviac ľudí rodí v najchudobnejších regiónoch, a teda ich počet bude kriticky narastať, problém sa bude natoľko vyostrovať, že privilegované percento sa rozhodne nejakým spôsobom zredukovať počet obyvateľov planéty. Možno radikálne, možno menej, možno dlhodobo, možno čoskoro. Takéto teórie sú celkom lákavé tým, že nezainteresovanému smrteľníkovi akože ponúkajú pohľad do zákulisia svetovej moci. Rozumnejší človek si však rýchlo zráta dve a dve a podobnú vec zavrhne ako donebavolajúci nezmysel. Podobne ako ja pred rokmi.

Pár dní dozadu som sa však zhodou náhod dostal k autorovi menom Egon Bondy (mal akési výročie úmrtia). Bol to veľmi významný a uznávaný česko-slovenský filozof a básnik a už za života bol legendou.  Rozsahom svojho záberu zrejme nemá v našich končinách konkurenciu, keďže sám spracoval dejiny napr. indickej, čínskej, antickej, islamskej, židovskej, stredovekej aj novovekej európskej filozofie a špecializoval sa aj na ontológiu, teda náuku o bytí.  Tento človek napísal v roku 2005 knihu s názvom  „O globalizácií. Niektoré jeho názory ako ľavicová (u marxistu logická) kritika liberálneho kapitalizmu ako fenoménu, ktorý napomáha prehlbovaniu sociálnej nerovnosti a nárastu kritickej chudoby, či poznámky k ekologickým hrozbám, by neboli nijak prekvapivé. Prekvapivé je v koľkých veciach sa jeho názory priam prekrývajú s tými, ktoré my po sekunde nazveme konšpiračnými.

V prvom rade je to otvorene vyslovený názor o jednom percente elít a bábkových vládach (na druhej strane, treba uznať, že moc oligarchov nad politikmi je jav, ktorý sa aj u nás dostáva stále viac na povrch, takže ani tento moment by už nemusel vyvolávať v súčasnosti veľké vzrušenie).  Myšlienka o tom, že obrovská časť populácie sa kvôli automatizácií a robotizácií priemyslu stane v priebehu pár desaťročí neuplatniteľná a teda „zbytočná“ môže znieť kruto, ale v podstate ju tiež nemožno diskvalifikovať ako nezmyslel (koniec koncov dnes, 12 rokov po vydaní Bondyho knihy, navrhuje Bill Gates zdaniť robotov).

Keď však v tejto knihe ďalej čítame, že v kontexte preľudnenia, ekologickej krízy a neuplatniteľnosti na trhu práce pre polovicu populácie (z ktorej plynie aj ich neuplatniteľnosť v svetovom ekonomickom cykle) sa pre globálne elity stane jediným perspektívnym riešením odstránenie týchto zbytočných ľudí, resp. globálna genocída, tak iste spozornieme. Bondy píše, že by bolo pre elity ideálne odstrániť v priebehu storočia 50 – 70 % obyvateľov planéty.  Aj to, že prostriedky môžu byť rôzne, napr. že v Pentagone (a nie v tom bratislavskom) majú vírusy, ktoré dokážu rozlišovať a zabíjať ľudí podľa etník, a že americké delegátky na medzinárodných kongresoch otvorene povedali veci ako: „posielanie liekov do Afriky je ekonomický zločin“ (čím samozrejme myslia, že podpora prežitia neproduktívnych je šialenstvo), alebo, že „AIDS ich sklamal, lebo sa šíri príliš pomaly“. To sú výroky reálne počuté na významných konferenciách, a myšlienky o nevyhnutnosti globálnej genocídy nie sú myšlienkami treťotriedneho konšpirátora so skončenou strednou odbornou a vymysleným nickom, ale človeka, ktorý prednášal filozofiu na Komenského aj Karlovej univerzite a dielom obsiahol celé dejiny myslenia a bytia našej civilizácie. Názory toho prvého by azda bolo správne vysmiať a zmiesť zo stola, je však správne vysmiať či ignorovať aj toho druhého? Neviem.

John F. Kennedy, Jacqueline Kennedy

Zverejnili ďalších 10 744 materiálov súvisiacich s atentátom na prezidenta Kennedyho

17.11.2017 21:02

Americký národný archív informoval, že 8 336 materiálov zverejňujú úplne a 2 408 čiastočne, pričom 144 sa dostane na verejnosť úplne po prvý raz.

Tesla Semi

Tesla ukázala novinky. Elektrický ťahač a roadster

17.11.2017 20:00

Prototyp elektrického ťahače Tesla Semi a nový športový kabriolet Roadster predstavil vo štvrtok americký výrobca elektrických vozidiel Tesla.

ITAPA 2017: Otvorenie kongresu

Svet zaplavujú dáta neznámych vlastníkov

17.11.2017 20:00

Dáta sa stávajú tovarom. Čoraz väčší počet digitálnych zariadení produkuje záznamy o ľudskej činnosti.

17. NOVEMBER 1989, štrajk, protest

Novozvolení župani a lídri opozície sa stretli v Bratislave pri príležitosti 28. výročia nežnej revolúcie

17.11.2017 19:20

Týmto zhromaždením chceli zároveň noví predsedovia krajov deklarovať vzájomnú spoluprácu a začiatok pozitívnej zmeny v regiónoch.

henofackovec

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1
Celková čítanosť: 1136x
Priemerná čítanosť článkov: 1136x

Autor blogu

Kategórie

Archív